Budżet Obywatelski – to naprawdę działa.

15 kwietnia 2014 r. poznaliśmy zwycięskie projekty I edycji Budżetu Obywatelskiego, które w trakcie głosowania mieszkańców uzyskały największe poparcie. U progu II edycji BO postanowiliśmy podsumować bezpośrednie i pośrednie efekty wprowadzenia tego obywatelskiego narzędzia współdecydowania.

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej edycji wpłynęło 49 wniosków. Po weryfikacji przez komisję powołaną przez Burmistrza Miasta do głosowania dopuszczono 23 z nich. W wyniku głosowania 7 projektów zostało wyłonionych do realizacji:

– Nowocześnie i bezpiecznie. Plac Zabaw w Parku im Michalskiego (wartość 200 000 zł)

– Poprawa stanu nawierzchni Bulwaru turystyczno – rekreacyjnego nad rzeką Łebą – od Zamku Krzyżackiego do starego basenu (wartość 148 000 zł)

– Ścieżka zdrowia wraz z oświetleniem w Parku Chrobrego (wartość 195 000 zł)

– Po zdrowie na siłownię “pod chmurką” (wartość 45 000 zł)

– Sportowa przyszłość z Pogonią Lębork (wartość 100 000 zł)

– Budowa infrastruktury rekreacyjnej – Tęczowa Kraina Zabawy dla małych Lęborczan w Parku Chrobrego (wartość 196 000 zł)

– Plac zabaw na os. sportowym (wartość 100 000 zł)

Spośród wyżej wymienionych projektów część jest już zrealizowana, część natomiast jest w fazie przetargowej.

Projekty zrealizowane:

 • Poprawa stanu nawierzchni Bulwaru turystyczno – rekreacyjnego nad rzeką Łebą – od Zamku Krzyżackiego do starego basenu2015-01-14-3036

 • Po zdrowie na siłownię “pod chmurką”

2015-01-14-3031

 • Sportowa przyszłość z Pogonią Lębork:

  Ten duży i złożony projekt jest w trakcie realizacji. Do tej pory odbyły się 3 turnieje halowe w Lęborku, zaplanowane są kolejne trzy. Drużyny biorą również udział w turniejach wyjazdowych, których w sumie będzie 12. Ponadto dwie drużyny młodzieżowe wyjadą na zimowe obozy przygotowawcze. Niebawem sfinalizowana powinna być kwestia zakupu dużej partii sprzętu sportowego: 144  komplety piłkarskie marki Adidas (koszulka, spodenki, getry), 126 kompletów dresów, 63 piłki, pachołki – 100 szt., znaczniki (narzutki) 120 szt., tyczki – 60 szt., podstawy do tyczek i szpikulce 30 szt., płotki różnej wysokości  45 szt., koła koordynacyjne 20 szt., woreczki gimnastyczne 20 szt., bramki stacjonarne i przenośne 12 szt., siatki do siatkonogi 3 szt., siatki do bramek 2 kpl. Mobilny mur do rzutów wolnych 1 szt., ekspandery  8 szt., drabinki koordynacyjne  6 szt., platforma balansowa  5 szt.

  Od kliku miesięcy z powodzeniem funkcjonuje klubowa telewizja PogońGolTV, która za pośrednictwem kanałów na youtube i facebook dokumentuje poczynania lęborskich piłkarzy. Wszystko przy pomocy kamery zakupionej w ramach tego projektu.

kamera  A_turniej_BO_10_01_2015 Pogon I Lebork

B_SKO_turniej_3_01_2015 druzyny Pogoni razem duze C2_Pogon_turniej_Lebork_13_12_2014 duzeProjekty w trakcie realizacji:

 • Nowocześnie i bezpiecznie. Plac Zabaw w Parku im Michalskiego

park_michalskiego

 • Plac zabaw na os. sportowym

plac_zabaw_sportowa

 • Budowa infrastruktury rekreacyjnej – Tęczowa Kraina Zabawy dla małych Lęborczan w Parku Chrobrego

teczowa_kraina

 • Ścieżka zdrowia wraz z oświetleniem w Parku Chrobrego

Stacja 3

Termin realizacji powyższych inwestycji to kwiecień 2015.

Oprócz tych 7 dobrze znanych projektów, I edycja Budżetu Obywatelskiego dała naszemu miastu kilka pośrednich korzyści. Mimo, że z 49 zgłoszonych pomysłów zrealizowano tylko 7, śmiało można stwierdzić, że głos znacznie większej liczby wnioskodawców został usłyszany przez miejskich urzędników. Poniżej kilka przykładów propozycji zgłaszanych do I edycji BO, które nie wygrały ale i tak doczekały się realizacji w innym trybie :

 • wykonanie drugiego pasa jezdni na ul. Konopackiej

 • remont chodnika w ciągu ul. Kaszubskiej

2015-01-18-3076

 • budowa chodnika na ul. Syrokomli wraz z oświetleniem (w ślad za nową nawierzchnią na ul. Syrokomli niebawem powstanie chodnik i ścieżka rowerowa)

2015-01-14-3044

 • rozrywka umysłowa na powietrzu (identyczne stoły jak we wniosku stanęły na wyremontowanym Placu Pokoju)

2015-01-14-3045

Tuż po uchwaleniu Budżetu Obywatelskie oświetlenie zyskała ul. Polna w Lęborku o co bezskutecznie przez kilka lat wnioskował Arkadiusz Mielewczyk.

Powyższe przykłady pokazują, iż instrument jakim jest Budżet Obywatelski przynosi wymierne skutki w postaci zaspokajania konkretnych potrzeb mieszkańców Lęborka. Przed nami II edycja i kolejny 1 mln zł do wydatkowania. Już dziś zachęcamy do skorzystania z tego przywileju. Formularze zgłoszenia projektu są już dostępne w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta oraz na stronie internetowej bip.um.lebork.pl